Moje zahrádka

Po přestěhování z Prahy se mi splnil sen, začala jsem bydlet v domě s velkou zahradou. Ze začátku jsme si ale s Járou užívali spíše starostí než radostí. Dům i zahrada byly ve špatném stavu a práce na jejich zútulnění se zdála být nekonečná. Dnes už máme hotový nejen dům, ale i skleník a několik záhonků, nově zasazené stromky a keříky začínají nést ovoce a mně konečně zbývá více času na poznávání všemožných plodin, které mi na zahradě rostou a které se dají sníst či jinak využít. Práce na zahradě se mi stala skutečným relaxem a koníčkem. Jaro mám neodmyslitelně spjaté s kopřivami, lahodným macerátem z nich a chlebem s první pažitkou. Pak se začnou objevovat ve skleníku ředkvičky, koriandr, salát, kedlubny a člověk si vychutnává první čerstvou zeleninu po zimě. V květnu nás zahrádka začne zásobovat okurkami a červen je neodmyslitelně spjatý se cpaním se jahodami. Léto to je pak hojností všeho. Září a říjen je u nás doma ve znamení sklizně jablek, ořechů a hroznového vína. Kluci se vždycky moc těší, až naložíme bedýnky s jablky do auta a vyrazíme k sousedovi moštovat. Nic se nevyrovná čerstvě vylisovanému jablečnému moštu! Jára má zase oblibu v pěstování neobvyklých a exotických rostlin. Zajímavé je, že mnoho z nich začíná na m: moruše, muchovník, mišpule a mouďoul, ten nám alu už bohužel "chcíp". Jsem ráda, že se s Járou dobře doplňujeme.

Je pravda, že bych i uvítala mít na zahradě více květin, ale omezený čas mi velí vydávat za okrasné květiny bylinky. Vždyť tak krásně kvetou, voní (alespoň některé z nich) a navíc si z nich lze v zimě připravit chutný čaj! Voňavé bylinky nejenže krásně voní, jsou příjemné na dotyk, nádherně kvetou, ale navíc i pomáhají často mnohem účinněji než farmaceutické léky, zkuste si je nezamilovat.

Když jsme se rozhodli, že postavíme Amidu, bylo mým největším přáním ušetřit si dostatek času na děti a na zahrádku. Opravdu mně prostá práce a hrabání se v hlíně přináší velké potěšení. Navíc bych ráda k lásce k přírodě vedla i děti. Jsou to krásné okamžiky, kdy spolu s klukama stojíme nad záhonem jahod a hledáme ty nejkrásnější do pusinky. Naše zahrada nám poskytuje více plodů, než jsme schopni sami spořádat, proto se těšíme, až budeme moct přebytky z naší bio zahrádky nabízet i návštěvníkům Amidy. Sama potřebuji své znalosti o pěstování a rostlinách rozvíjet. Ze všeho nejvíce mě zajímají bylinky, mám je prostě ráda. Bylo proto pro mě velkým štěstím, když jsem se na mykologické exkurzi seznámila s PaedDr. Jiřím Rothem. Hodně mi rozšířil obzory o houbách a nadchl svou ochotou uspořádat i exkurzi pro pár rodin známých. Při poslední exkurzi houby nerostly, stala se z ní tedy exkurze bylinkářská. Některé objevy jsem pro vás sepsala do e-booku, který je na mých stránkách zdarma ke stažení. Pokud máte chuť objevovat nové houby a bylinky, ráda bych vás s Amidou pozvala na příští exkurze s panem Rothem, jsou opravdu přínosné.

Kontakt

Telefon

+420 605 188 065

E-mail

adela [#] amidacentrum.cz

Facebook

www.facebook.com