Kraniosakrální biodynamika

O kraniosakrální biodynamice:

 

Co je to kraniosakrální biodynamika?

Kraniosakrální biodynamika má své kořeny v oboru tradiční medicíny nazývaném osteopatie. Kraniosakrální biodynamika je metoda, která užívá pohmatu a jemných manuálních technik k podpoření těla v jeho schopnosti se léčit a dostat se znovu do rovnováhy.

Biodynamický přístup této metody nahlíží na lidskou bytost holisticky, jako na syntézu těla, mysli a duše. Užívá principu Breath of Life (Dechu Života) od Dr. W. G. Sutherlanda, který vyjadřuje vitální sílu uvniř nás udržující život a zdraví.

Principem Dechu Života je, že každá buňka v našem těle dýchá a vyjadřuje tak jemné rytmy. Tyto rytmy je možné citlivýma rukama vnímat, jako pohyb kostí, nebo plynutí celým tělem a jeho biosférou. Pokud je proudění plynulé a silné, je v těle udržováno zdraví a harmonie těla a mysli.

 

V denním životě však nastávají zvraty jako stresy, traumata, úrazy, nehody a přetížení, jejichž následkem se tento přirozený proud může narušit, oslabit nebo zablokovat a pak mohou vznikat bolestivé symptomy. V kraniosakrální biodynamice se hledá přirozená cesta, jak tělo podpořit, aby se samo léčilo. Naše tělo má ohromnou moudrost a schopnost se léčit.

Během ošetření se používá doteku rukou k naslouchání jemných rytmů v těle klienta a neinvazivními technikami se podporuje rozpuštění vzorců napětí a znovuplynutí Dechu Života. Na rozdíl od klasických terapií tento přístup na tělo nepůsobí zvenčí silou (fyzioterapie, masáž), elektřinou, magnetickým polem, vlněním (diadynamika, magnetoterapie, ultrazvuk), neovlivňuje biochemii podáním léků ani nepoužívá energetické působení běžné v alternativní medicíně (léčitelství, reiki). Terapeut vytváří vhodné podmínky, aby obnovující a regulující síly mohly iniciovat a dokončit léčebný proces.  Do těla klienta ošetřující nic nevkládá ani nebere. Neřeší následky symptomů, ale jejich příčinu. Jde do jádra problémů, za symptomy, do prostoru, kde je zdraví vždy přítomné, kde nikdy nebylo ztraceno. Přivádí nás k vlastní podstatě a zdraví.

Kdy pomáhá:

Fyzické obtíže:

 • bolesti zad a šíje
 • při problémech s čelistmi, dutinami a dysfunkcích v oblasti ušní, nosní a oční

Neurologické obtíže:

 • jako podpůrná léčba u bolesti hlavy a migrén
 • zánět trojklaného nervu, bolest čelistního kloubu, paréza nervu

Trauma a posttraumatické symptomy:

 • deprese
 • fyzická traumata, operace, úrazy
 • psychická traumata, rozpuštění emocionálních šoků a silného stresu
 • nespavost, problémy s příjmem potravy

Pro těhotné a děti:

 • rozpouští problémy vztahující se k traumatickému porodu, či potížím v prenatálním období (koliky, přílišná plačtivost)
 • vhodné jako příprava na porod a poporodní integrace
 • pro hyperaktivní děti a děti s poruchami učení

V procesu osobního růstu:

 • prohlubuje uvědomování si sebe a těla
 • integruje tělo-mysl-duši
 • zmírňuje stres a napětí 

Kvalifikace:

V prosinci 2020 jsem dokončila dvouletý výcvik kraniosakrální biodynamiky u Abhy Sajwel.certifikat

Ceník:

1 ošetření (cca 1,5 hodina) - 800 Kč

do ošetření zapojuji i prvky Somatic Experiencing a Emotion Aid (viz níže)

 

 

Somatic Experiencing ® a Emotion Aid ®

O Somatic Experiencing ® (SE)

Somatic Experiencing® (somatické prožívání) je koncept, jehož zakladatelem je Dr. Peter A. Levine. Principem práce Somatic Experiencing ® je rozpoznání klientových zdrojů (co dělá klientovi dobře, co ho baví) a rozšíření míry odolnosti každého jedince. Čím širší je míra odolnosti, tím větší je kapacita klienta zvládnout svůj stres a různé životní obtíže. Původně byla tato metoda vyvinuta speciálně pro práci s psychickým traumatem, lze ji však úspěšně využívat i v běžném životě. Speciální na tomto přístupu je práce s fyzickými vjemy, "pocity" v těle,  přes které lze dosáhnout pomalými krůčky velkých změn v těle, psychice i mysli.

V říjnu 2021 jsem vstoupila do výcviku SE a již nyní zapojuji jeho prvky do sezeních s klienty.

 

O Emotion Aid ® (SE)

 

Emotion Aid ® je emoční první pomoc pro zvládání stresu. Jedná se o efektivní a jednoduchý nástroj o 5 krocích, který slouží k seberegulaci a naučí vás, jak zvládnout a předcházet úzkosti, stresu a traumatu. Emotion Aid® vychází z přístupu Somatic Experiencing ®. 

Emotion-aid_5-kroku

Výcvik v EA jsem dokončila v listopadu 2021.

Diploma- English- EA for Therapists PROCHAZKOVA-CZ

 

Kontakt

Telefon

+420 605 188 065

E-mail

adela [#] amidacentrum.cz

Facebook

www.facebook.com